To je celý Hagrid...
Tentokrát
naplním název cyklu – Obrázky ze života Rubeuse Hagrida.
A spíše na přeskáčku, než popořádku…
Téma: Pssst!
CHYTRÝ BRÁŠKA
"P-ssst! Agrrry,
p-ssst! Pozorrr," ozvalo se varovně a naléhavě.
"Co se děje
Drápku, proč mám bejt potichu? Dyť sme tady dočista sami! Koukej, co sem ti
přines. Upek sem ti griliášový hrudky, co máš tak rád," zahalekal Hagrid,
zamával na Drápa a druhou rukou zvedl balíček v modré kárované utěrce se svým
pověstným kamenným cukrovím. "Vydrž, hnedka sem u tebe." Odstrčil překážející
větev a rozběhl se přes paseku.
Najednou šlápl
do prázdna a padal.
Dopadl na dno
hluboké jámy halabala přikryté poházenými větvemi a listím.
"P-ssst na
žrrrádlo. Drrráp hrrráb. Drrráp chytrrrej," uslyšel nad sebou spokojený hlas
svého mladšího brášky.
Téma: Slaměný vdovec
DOTAZNÍK KE SČÍTÁNÍ KOUZELNICKÉHO LIDU
Jméno: Hagrid
Příjmení: Rubeus (Eh… vlastně naopak.)
Pohlaví: (Co? Na to jim vodpovídat nebudu!)
Bydliště: Hrad Bradavice (Vo hájovně přeci nic psát
nemusim.)
Bydliště rodičů:
(Hmm… táta už je na pravdě Merlinově, vo
mámě nic nevim.)
Rodinný stav: (Olympa povidala, že sem perma… pernamen…
no, nafurt slaměnej vdovec, dyž vona se nechce přestěhovat ke mně. No ne, tadle
kolonka na tom lejstru neni?)
Nejvyšší
ukončené vzdělání: (…?)
Zaměstnání: Šafář, hajnej, klíčník a pár roků eště taky
profesor (Ale to je divný, furt za jeden plat…)
Vlastnosti
hůlky: Vystřelovací, barva růžová, dobrá
dyž leje (No nevim, to sem asi neměl řikat.)
Téma: Mlátička
DROBÁTKO MOC RYCHLEJ DÁREK
"Podívej,
Hermiono, Hagrid už zase vypadá, jako protažený parní mlátičkou. Že by
přátelský rozhovor s malým bráškou?"
"To snad ne,
Rone. Vždyť Dráp se už kolik let chová slušně."
"Ahoj děcka!
Teda já vim, že dávno nejste děcka, ale mně to holt nedá." Hagrid k nim dusal,
na obličeji plném modřin úsměv od ucha k uchu. "Musim vám moc poděkovat za
dárek, kerej ste mi přivezli vod Hermioninejch rodičů z Austrálije," zvedl
Hagrid ruku se zvláštně zahnutým kusem dřeva. "Je to báječná věcička. Lítá
úplně parádně a fakticky se vrátí zrovinka tam, vodkud ji vyhodíte. Jenom… je
drobátko moc rychlá."
Téma: Masožravky
ŠKŮDCI
"Sem si myslel,
Abe, že se ti vobří paslimáci dočista zbláznili," vykládal Hagrid hostinskému u
Prasečí hlavy. "Lezli mně po zelí, mrchy. Z celýho záhonu málem nic nezbylo.
Byl sem z toho celej tumpachovej. Dyť sou přece masožravý, no ne? Zkusil sem
ouplně šecko. Ňáký prášky z Vobrtlý, lektvar kolegy Snejpa, zbíral je a nosil
zpátky do Zakázanýho lesa… Marně.
A víš, kdo mi
nakonec pomoh? Naše Poppy. Přišla na to, že už blbě vidim a pořídila mi brejle.
No a s nima sem to uviděl! To zelí mně žraly housenky a ty slimáčí potvory po
nich šly jako divý!"
Téma: Na stopě
POZORNÝ ČTENÁŘ
"Na stopě? Vona
někoho stopovala? Dokonce prej usnula na stopě… Nejni dobrý, dyž se usne na
stopě. To se pak nic neuloví. Dyž je ospalá, nemá chodit do lesa. Co dyby se jí
něco stalo."
Hagrid se znovu
zadíval na tu divnou větu. Usnula na stopě let.
"Jó, vona při
tom stopování dokonce letěla? To by už tuplem neměla, dyž je ospalá. Eště z
koštěte spadne do nějakejch šípků, Růža nešťastná."
Odložil
pohádkovou knížku, kterou dostal od Hermiony k Vánocům, a pečlivě přečistil
skla brýlí. Pak si ten kousek přečetl znovu.
"A jó! Né na
stopě, ale na sto pět!"
Téma: Záblesk
JAK TO BYLO S HAGRIDOVOU HÁJOVNOU
Ptáci zpívali,
všechno kvetlo a Hagrid se pustil do jarního úklidu.
"Todlencto
nimravý pinožení nejni žádná pořádná práce pro chlapa. Dyť mám přeci svoje
paraple. A to úklidový kouzlo zase nemůže bejt tak těžký. A nebezpečný taky ne.
Puli… jak vono
to je? Jo, už vim. Pulixero!"
Zablesklo se,
zahřmělo, hájovna se zachvěla a sesypala se Hagridovi k nohám. Jen plameny ze
stále hořícího krbu olizovaly zbytky dřevěných trámů.
"Já se na to…
dyť sem to kouzlo řek správně! Nebo ne? Teď abych tu boudu zase postavil celou
znovu. Ale teď už to udělám z něčeho pořádnýho. Barák bude kamennej."
Poznámka: Správně je to úklidové kouzlo pulírexo. A tímto drabblíkem jsem se pokusila vysvětlit zajímavý fakt, že Hagridova hájenka vypadala v každém ze sedmi filmů trošku jinak.
Téma: Svázané ruce
ZATRACENÉ STARÉ NESMYSLNÉ NAŘÍZENÍ
Zahřmělo,
z oblohy sjel klikatý blesk a nově postavená hájovna stála opět
v plamenech.
Hagrid zaklel,
mávnul proti ohni deštníkem a v rachotu dalšího hromu cosi zamumlal.
Vzápětí byl omotaný silnými lany. To se teda nepovedlo…
Tesák přiběhl
milovanému pánovi na pomoc, ale než ho vysvobodil, zbylo z chalupy zase
jen pár ohořelých trámů.
O chvíli později
seděl Hagrid ve sborovně, hlavu v dlaních, slzy v očích. "Nemoh sem
nic dělat! Přišlo to strašným fofrem, chtělo to ňáký pořádný hasicí kouzlo, ale
já…"
"Už se netrap,"
přerušila ho ředitelka. "Přece víme, jak máš kvůli tomu starému nesmyslnému
nařízení svázané ruce."
Téma: Makovice
PRACOVNÍ POMŮCKA
"Co? Že
nemáte? To nemyslíte vážně, že se letos neurodilo. Nějaká objednávka kolegy
Snapea mě nezajímá. Jak je možné, že jste dodal úplně všechno jen jemu?! A
hejno těch uštěbetaných opeřenců, kteří vám vyzobali zbytek, to je už úplně
neslýchané!!! Jak mám promerlina živého pracovat? Čím teď probudím své třetí
oko?" Sibylla Trelawneyová spustila nejdříve bojovně a přes rozhořčení
dospěla až k zoufalství. "To vám z celého záhonu vážně nezbyla ani
makovička?"
Hagrid ji
konejšivě poplácal po rameni. "Ale dyť není tak zle, paní profesorko.
Cmrndnete si do čaje místo makovýho vodvaru krapet sherry, a budete zase věštit
jedna radost."
Jednoho dne potkal Hagrid cestou na oběd bradavickou léčitelku
Poppy. Starostlivě se ptala, proč nebyl u snídaně, poznamenala, že nevypadá moc dobře, a pak použila jeden takový neznámý výraz. Téma: Emoční kolika
NEZNÁMÝ VÝRAZ
"Noční
kolika? Jo, bylo to v noci. Přiběh za mnou jeden kentaur, že se něco děje ve
vohradě s mladejma jednorožcema. Mám tam tři klisny a štyry hříbata.
Kolika, to je
prevít. Lítal sem kolem nich až do rána, skoro sme vo ně přišli. Dyž se
rozednilo, zjistil sem, co ty prckové sežrali. Přes břevna se přeplazily
šlahouny ňákýho prevítu. Až doteď sem se voháněl sekerou, žádnejma kouzlama to
zničit nešlo. Byly to teda nervy... Co? Emoční
kolika? To jako já?
No jó, trochu mě
teď bolí břicho. Ale to je enom z toho, že sem se nestih ani nasnídat."
Harry Potter Hagrida v jeho hájovně často navštěvuje.
Povídají si o všem možném.
Dnes ho ale trápí
závažný problém. Téma: Nabídka, která se nedá odmítnout
KAM PO ŠKOLE
"Na bystrozorský
kurs potřebuju OVCE z lektvarů. Jenže z NKÚ beztak vybouchnu a Snape mě do
pokročilých nepustí. Tak nevím, co budu po škole dělat…" brblal Harry a
sledoval Hagrida, jak se přehrabuje v bedně plné páchnoucí sliznaté havěti.
"Dělíš je na kluky a holky?" zeptal se s nakrčeným nosem.
"Tys to poznal?!
No jasně!" Hagrid se hluboce zamyslel. "Domluvil ses i s Klofanem. Máš hadí
jazyk. A nebojíš se draků. Ani akromantulí. Aragog tuhle řikal, jak ste si
tehdá pěkně pokecali… Ty, Harry, ale to bys moh! Myslim, až pudu do penze,
nechtěl bys to tady po mně převzít?"
Téma: Buben
ZAMOTAL SE
Hagrid otevřel
vrata a strnul. Na hromadě sena někdo seděl. Šosatý červený kabát, úzké bílé
nohavice s knoflíčky, na hlavě třírohý klobouk a u nohou… buben.
"Kde ses tu
vzal? Hůlku nemáš, tak kouzelník nejseš, co? Jenže mudla taky nebudeš. To bys
Bradavice a šecko kolem nemoh vidět. Chlape, že ty seš moták?!"
Muž pokrčil
rameny. "Moták? No, asi jo… Nějak jsem se fakt zamotal… Jsem bubeník z Klubu
živé historie. Sehráli jsme tady někde nedaleko bitvu z jakobitského povstání.
Kde že to jsem? V Bradavicích? Tak já zavolám našim, ať pro mne někdo přijede.
Mohl byste mi půjčit mobil?"
Drabble přímo navazuje na příběh mladíka, který se motal, až se zamotal do Bradavic. Téma: Bez připojení
JEDNODUCHÉ ŘEŠENÍ
"Tak teda,
mladej, abys věděl, žádný mobily tady nefungujou. Ale protože seš moták, povim
ti eště pár jinejch věcí…"Nadšený proud
informací tekl skoro hodinu a skončil otázkou.
Mladík nasucho
polkl a hodil do sebe panáka, kterého mu Hagrid pohotově podal. "Takže říkáte:
Žádný mobily, žádný internet, žádná smradlavá auta, žádné davy lidí, kam se
člověk podívá, žádný shon, klidná práce bez stresů s ochočenými přítulnými
zvířaty, celé dny na čerstvém vzduchu, ubytování a strava zdarma, mzda
asistenta prvních pět let, a až půjdete do penze, doživotní místo hajného a
šafáře? Tak… já to teda beru. A nalejte mi ještě."
Téma: Pelyněk
CO JE PO JMÉNĚ…
"Hagride, co to
neseš? Tys byl v lékárně?"
"Zdravíčko, Abe.
Byl. Pro černobýl. Ten je na zkaženej žaludek nejlepší. Je mi zle, jak dyby mi
v něm hryzali tlustočervi. Včera jsem udělal hrnec škvarků a sněd je na
posezení."
"Černobýl?
Neznám. Měli ho? Já si v takových případech vařím pelyňkový čaj."
"Neměli. Dali mi
todle," ukázal Hagrid pochybovačně na nápis na pytlíku: Arthemisia absinthium.
Aberforth se
zamyslel. "Arthemisia… no, nevím. Ale absinthium? To bych věděl. Zrovna včera
mi přišla zásilka hořkýho zelenýho likéru z Francie. Řeknu ti, ten má sílu!
Vykašli se na bylinky a pojď ke mně do hospody."
Poznámka: poznali jste, že oba mluví pořád o jedné a té samé bylince, že?
Po velké bitvě v Bradavicích se konalo nemálo pohřbů za velké
účasti truchlících pozůstalých a přátel. Zaznělo množství krásných nekrologů. Jen s jedním pohřbem byl jaksi problém. Všichni cítili, že by
se nejspíš uspořádat měl, ale nikdo se ho nechtěl účastnit a ministerstvo nemohlo najít
nikoho, kdo by pronesl řeč.
V nouzi nejvyšší se ministr kouzel obrátil na Hagrida. Téma: Já nic, já muzikant (nekrolog)
KDYŽ NIKDO NEMŮŽE (A
ANI NECHCE), HAGRID RÁD POMŮŽE
"Vážený pozůstalý...
Voba
vás vítám na Voldemortovym pohřbu. Vás pane ministře, i tebe, Tesáku. (Neslintej
a sedni si pořádně, ať je vidět, že seš slušně vychovanej pes.)
Táta dycky řikal, že vo mrtvých enom dobře. Todle lehký nebude, ale já se vo to
aspoň pokusim.
Tom Raddle měl dycinky rád zvířata. Sice mě prásknul, že chovám ve sklepení
Aragoga, ale třeba mu ho bylo enom líto a chtěl dát roztomilýmu pavoučkovi
svobodu. Taky to uměl s baziliškem a hadama… No…To by bylo asi tak šecko.
Budiž mu země lehká. Nebo tak nějak. Dyť von nakonec udělal radost ouplně
všem."
Téma: Odteď jsem
optimista
ZKUSIL TO
Prej nemám furt myslet, že šecko dobře dopadne. Prej mám bejt
dycky připravenej na nejhorší. Včera sem to zkusil. Než sem vodešel na jedno k Rosmertě, zkontroloval sem, esli není v krbu voheň.
Esli má Tesák dost žrádla na tři dny, a esli sem zamk dveře. Co dybych se
zdržel, že jo?
Vzal sem si paraple, dyby pršelo.
Náhradní gatě, dybych se třeba p… ehm… promoknul.
Tři kapesníky, dybych dva ztratil.
Vobvazy a hojivej lektvar, dybych náhodou cestou domů někde spad.
Vláčel sem plnej batoh takovejch blbostí!
Teda… Už nikdy. Přectavovat si, že se nic zlýho nestane, je fakt pohodlnější.