Jak to vlastně kdysi dávno začalo...
Narazila jsem na
tu akci náhodou. Na internetu. Jak jinak. Kdo prý prokáže určité znalosti z
jistého oboru a projde testem, může na tom fascinujícím pracovišti někoho podle
vlastního výběru navštívit a strávit s ním čtyřiadvacet hodin. S kýmkoli.
Množství zájemců nerozhoduje, nějak to prý udělají, aby se na všechny dostalo.
Mají své prostředky.
Přečetla jsem si
znovu učebnice, shlédla pro jistotu i pár dokumentárních filmů. Ten test snad
zvládnu.
Samozřejmě,
prošla jsem. Nějaké otázky jsem sice zodpověděla chybně, ale řekli mi, že
všeobecný přehled mám velmi slušný. Potěšilo mě to.
Mohla jsem vejít
do velkého sálu, kde seděly hostesky, každá před sebou cedulku se jménem osoby,
kterou bylo možno navštívit. Rozechvěle jsem se rozhlížela. Koho vybrat? Před
některými dívkami byl chumel lidí, u některých jich postávalo jen několik, a na
dvou místech se tlačil takový dav, že nebylo vidět na cedulky se jmény a
dokonce ani na uštvané dívky za přepážkami.
Jen na jednom
místě nebyl nikdo. Znuděná blondýna listovala jakýmsi časopisem, a co chvíli
pohlédla na hodinky. Nedivila jsem se. Konec pracovní doby se blížil. Nemám
ráda fronty ani tlačenici a tak jsem se vydala k ní. Při pohledu na jméno,
které měla před sebou, jsem sice maličko zaváhala, ale nakonec jsem se
rozhodla.
Dál to bylo
docela jednoduché. Vyplnila jsem prostou registrační kartičku - kupodivu chtěli
pouze jméno a mailovou adresu. Pak jsem dostala obálku. Byl v ní podivný
zažloutlý papír s plánkem, ještě jeden s ručně psanými instrukcemi a jízdenka
na vlak.
Vystoupili jsme
na malém nádraží. Na některé návštěvníky čekali průvodci, aby je doprovodili na
menší odloučená pracoviště, ale většinu z nás odvezli před velikou bránu
hlavního areálu. Byli jsme u cíle. Všichni jsme začali prohlížet své plánky a
studovali, kterým směrem se vydat. Většina - vlastně celá skupina - zamířila k
veliké budově, která se tyčila nad tmavým jezerem. Jen já se měla podle
instrukcí obrátit opačným směrem. K lesu, v jehož stínu se krčila docela malá
stavba. Pospíšila jsem si, protože se začínalo stmívat a les moc důvěry
nevzbuzoval. Uklidňovalo mě ale přívětivé světlo linoucí se z oken stavení, ke
kterému jsem mířila. Konečně jsem byla na místě. Dychtivě jsem zaklepala na
dveře.
"Dobrej večír!
Poďte dál, už na vás čekám. I Tesák se těší… Přestaň, ty přitroublý psisko, dyť
tu chuderu celou poslintáš. Já sem Rubeus Hagrid. Ale to vám asi nemusim řikat,
co? To přeci víte, dyž ste za mnou přijela. Si představte, že ste jediná… Vostatní
autoři fanfiction vo mně moc nepíšou. Šli všici támdle nahoru..." mávnul
můj hostitel velkou rukou směrem k hradu.
No, tak se přeci posaďte. Tudle máte čaj a nějaký sušenky. Sám sem je
pek. A pak si vyndejte ten svůj noutbůk – dyť já vim, že nepíšete brkem na
pergamen – a namasírujte si pořádně prsty. Řekli mi, že vám můžu povědít ouplně
šecko…"
Co myslíte, jak to asi dopadlo? Mluvil a mluvil, skoro celou noc. Vypili jsme spoustu máslového ležáku a potykali jsme si. Pak mi přes mé protesty ustlal ve své vlastní posteli. Sám si lehnul k Tesákovi na huňatou předložku před krbem a přikryl se spratkovým kožichem. A ráno jsme šli na procházku. Do Prasinek k Rosmertě a k Prasečí hlavě, do Zakázaného lesa k jednorožcům a taky k testrálům. Odpoledne dokonce přišla na čaj i madam Olympa…
Když jsme se k večeru konečně rozloučili, domluvili jsme se, že nám bylo společně tak fajn, že se budeme scházet častěji. A tak to všechno vzniklo. Nekonečný cyklus drabble povídek popořádku i na přeskáčku, jejichž hlavním hrdinou je Rubeus Hagrid, šafář, klíčník a profesor péče o kouzelné tvory v báječné Škole čar a kouzel v Bradavicích.
ooo
Tak, ale teď
vážně. Jak se stalo, že už deset let píšu drabble zrovna o téhle postavě HP
světa? Vlastně nevím, proč zrovna Hagrid. Možná opravdu právě proto, že o něm
skoro nikdo jiný nepíše.
Za ta léta
cyklus Obrázky ze života Rubeuse Hagrida
popořádku i na přeskáčku pořádně nabobtnal. Mockrát jsem si říkala, že bych
všechny ty drabblíky měla nějak roztřídit. Ale nějak jsem se k tomu nikdy
nedostala.
A pak nám
zrušili naše Šílené šuple. Víte, jak to je, když se stěhuje. Je to příležitost
k úklidu. Byla to sice fuška, ale mám hotovo. Hagridovské obrázky jsem
uspořádala do dvanácti skupinek, skoro příběhů. Od Hagridova dětství dál
k dospělosti a zralému věku, vesele i vážněji jsem nakoukla do různých
zákoutí a zákrutů jeho života.
A rozhodně v tom budu pokračovat i dál. Přeji příjemné počtení…