Hagrid, Regi a Duben, měsíc drabble
S Hagridem se pravidelně účastníme akce Duben měsíc drabble. Můj bradavický kamarád nejprve nechápal, jak můžu psát, když nemám brk, inkoust ani pergamen, ale nakonec se mu ten mudlovský způsob docela zalíbil a měl dokonce i nějaké všetečné otázky. Takže:
Téma: Ten, co nic nenapsal
JAK JSME S HAGRIDEM
PSALI DUBNOVÁ DRABBLE?
"Hagride, pojď
sem! Máš tady lajky! A taky komentáře."
"Já? To je ňáký
vomyl, já do tý tvý bedýnky nikdá nic nenaťukal. Mám enom poctivej brk ze
pštrosa
"Píšu to já, ale
jsou to tvoje příhody. Lidi je čtou, a když se jim líbí, kliknou tadyhle na
like nebo dokonce napíšou komentář."
"No todle, to by
mě nenapadlo, že by to někoho zajímalo. A proč je to pokaždý tak krátký?"
"Je to drabble.
Musí to mít přesně sto slov."
"A ty to
počítáš? Ty do tolikati umíš?"
"Ale to víš, že
ne. Je tady počítadlo. Ono to udělá za mě."
Náš zajímavý a podnětný rozhovor tenkrát pokračoval ještě v
jednom drabblíku na téma: Duch jazyka
NAPLNĚNÍ DUCHA
"A to můžeš psát
ouplně, co chceš?"
"To ne. Musí to
být na zadané téma."
"Téma? Co to, u
Merlina, je?"
"Věta nebo
slovo. A drabble by mělo naplnit ducha toho tématu."
"Ducha? Jako
Krvavýho barona nebo tak něco?"
"Ale ne. Myslím
smysl. Musím přijít na to, jaký je smysl tématu. A pak použít takový jazyk
abych toho ducha, ten smysl, co nejlépe vyjádřila."
"Ale to je dost
těžký, ne? Nestačilo by, dybys tam enom někde to slovo vecpala?"
"Jenom kvůli
získání bodu? To by mě fakt nebavilo. Ale když bych nemohla na nic přijít, tak…
prý by to stačilo…"
Jsem pověstná tím, že píšu a vkládám své drabblíky
v hodinu, kdy většina lidí ještě spí. Mezi pátou a šestou hodinou ranní.
Holt jsem na rozdíl od Hagrida typický skřivan. Téma: Naděje umírá ráno
NEMÁM TO S NÍM
JEDNODUCHÉ
"Hagride!!!
Domluvili jsme se na šestou!" Razantně zabuším, zacloumám klikou a dveře
povolí. Vstoupím dovnitř, ale nikde nikdo.
Vtom se pohne
modrobílá naducaná peřina na obrovské posteli. Vydechnu úlevou, je doma. "Hagride,
vstávej! Nejpozději v sedm musíme mít hotovo. Slíbili jsme to čtenářům!"
"U Merlinovej
nečesanej brady, Regi, nech mě eště spát, dyť je neděle, né? Vod Prasečí hlavy
sem se vrátil hnedle před chvilečkou." Hagrid poloslepě zamžourá, otočí se na
druhý bok a v příští vteřině se ozve hlasité chrápání.
Podívám se na
hodinky a rezignovaně potřesu hlavou. Naděje na včasné napsání dnešního
drabblíku umřela přesně v šest padesát.
Téma: Les náhod
VOBYČEJNEJ ŽIVOT
"Hagride,
potřebuju, abys mi pomohl."
"Ale jo, Regi,
to já pomůžu, dyž to nebude moc složitý. Že máš zase problém s tim našim
psanim, co?"
"Přesně tak.
Řekni mi, kdy byl tvůj život nějak zásadně a hluboce ovlivněný náhodou, nebo
spíše spoustou náhod."
"Hmm, zásadně a
hluboce, povídáš? Noo… tady kousek v Zapovězenym lese je jedno místo, kam teda
už zásadně nechodim. Je to tam tak rozvrtaný vod vobřích žížal, že sem do jedný
hluboký ďoury spad, a tak si pochroumal hnátu, že to fakt nadlouho vovlivnilo můj
život. Ale jinak já žiju ouplně vobyčejně. Mně se žádný náhody nedějou."
Hagrid udržuje s některými kamarády čilou korespondenci. Téma: Stopy korýšů
NEODKLADNÁ ZÁLEŽITOST
Ahoj Čárli,
moh bys sem
rychle přijet? U potoka v Zapovězenym lese sem vobjevil stopy několika raků.
Velkejch i malejch.
Tvůj Hagri
Ahoj Hagride,
nepočkalo by to?
V rezervaci se nám zrovna líhnou mláďata. Raci nikam neutečou.
Zdraví Charlie
PS: Čím jsi ten
dopis psal?
Ahoj Čárli,
nevim, esli to
počká. Aby třeba někam nevodletěli. Psal sem to na noutbůku vod Regi, protože
sem někam založil svůj brk. Ale Regi se zlobila, že sem ty klapky s písmenkama
posypal drobkama vod snídaně. Jeden velikej dokonce zapad pod písmeno D. Ale už je to dobrý, brk sem zase
našel.
Tvůj Hagrid
S Hagridem se často navštěvujeme. Tentokrát jsem ho pozvala k sobě a než jsem nachystala pohoštění, posadila jsem ho před televizi a dala mu do ruky ovladač. Téma: Mnoho pohybu pro nic
V KLECI
"Co to, promerlina, je?" Hagrid užasle sledoval dvě postavičky jako potažené černou kůží, jak ve stále stejném rytmu, se stále stejnými pohyby krouží a krouží po ledovém oválu. "Dyť sou jako v kleci! Ty lidi tam někdo zavřel? Jako myši v obchodě na Příčný? Vony tam taky tak běhaj furt dokola v takovym kolotoči."
"Ne,
Hagride, to je rychlobruslení. A ti sportovci to dělají dobrovolně."
"Jako
fakt??? No… vona je to konec konců jejich věc, ale ty chudery myšičky…"
Druhý den z
výlohy obchodu s domácími mazlíčky zmizela klec s běhajícími myškami a
Zapovězený les získal dva nové malé obyvatele.
Téma: Utečeme z bublin.
ZÁSKOK?
"Hagride,
budíček!!!"
"Co je, Regi?"
"Duben."
"Už? Já myslel,
že je eště březen."
"A co nějaká
příprava, testovací drabble a tak."
"Ach joo, to
zase budu muset stávat celej měsíc v pět, co?"
"Hmm."
"Nemoh by za mě
někdo zaskočit? Prej máme číst mimo naše bubliny. Tak musí taky někdo
z jinej bubliny něco psát, né? Třeba ta tvoje border kolie Indy, co sem ji
onehdá hlídal."
"Dobře, Hagride.
Běž zase spát, letos se domluvím s Indirkou a…"
"Ale to nééé,
tak sem to nemyslel. Já jen že by vobčas zaskočila, dyž se zdržím u Prasečí
hlavy nebo tak něco."
Do následujících tří
drabblíků se tedy opravdu vetřela naše border kolie Indy. Když byla ještě štěně, potřebovali jsme na víkend hlídání a Hagrid byl ochotný. Indy prý byla fakt hodná, povídal, když jsme si pro ni zase přijeli.
Téma: Všechno je jinak
SAMÁ CHVÁLA
"Indy je ouplný
zlatíčko... Že vyžrala Tesákovi misku, to bylo pochopitelný. Měla holt hlad.
Hrozně se naběhala, jak pásla testrály. V Zakázanym lese sem je pak hledal enom
půl dne a už sou šecky zase ve vohradě.
Tu vobjednávku vod profesora Snejpa na
vajíčka kůrolezů rozžvejkala ouplnou náhodou. Jak lovila Tesáka, udělal se
průvan a sfouk to lejstro ze stolu.
Jo, a tkaničky, co mi vytahala z bot, mi
zase vrátila. Ani sem ji nemusel vokolo hradu honit moc dlouho.
A že večer
usnula v mojí posteli? Šak mě neubylo, dyž sem se zase jednou vyspal na
předložce před krbem."
Se štěňaty je to holt podobné jako s dětmi, když přijedou k babičce na prázdniny. Téma: Se mnou odejde zákon
DVOJÍ RADOST
"Pokaždý se na
ni s Tesákem vohromně těšíme. Vona je takovej hravej mazlík! A kolik srandy s
ní voba zažijem!
Tak je to celej
první den. I druhej. Ale třetí den už
začínám bejt unavenej. Prostě furt frmol. A dyž je chvilku klid, tak se tutově
děje něco někde za rohem, kam nevidim a bejvá to ňáká pořádná čertovina. Štvrtej den
koukám na kalendář, kdy už to šecko skončí. Protože jediný zákony, kerý v tý
době fakt platěj, sou zákony schválnosti.
A pátej den sme
s Tesákem štěstím celý bez sebe, dyž si Regi tu border kólii Indy zase
vodveze."
Téma: Shoď skopce z kopce
VÍ, CO CHCE A TAKY TO
DOSTANE
"Tesáku, ty seš
ale beran tvrdohlavej! Zvedni se! Dyť vo nic nejde. Pudeš enom tuhle z kopce
dolů až k vohradě. Sem tam štěkneš, aby se neřeklo. Já pudu z druhej strany, a
to stádo testrálích hříbat tam prostě naženem. Musim je přeci spočítat,
voznačit a zapsat.
Jasně, že vim,
že seš neapolskej mastin a žádná border kólie. Ale stejně moc nehlídáš a
pastevecká brigádička ti nikdá nevadila!
Vloni ti to šlo
vohromně. To, jak tě učila ta bordera Indy, co sme ji tehdá hlídali. Ty Tesáku… že
vona se ti líbila a ty chceš, abych ji pozval zas, co?"
S Hagridem jsme za ta společná léta semleli už lecjaké
téma. tentokrát: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
O ŽIVOTĚ A FANFICTION
"Hagride, o čem
budeme dneska psát? Kde sis něco tak dobře nacvičil, že ti to později šlo jako
na drátku?"
"Asi sem nikdá
nic nenacvičoval. Mě život do různejch věcí dycky šoupnul rovnou. A já se v tom
pak plácal jak oliheň na suchu. Copak ty si někdy něco trénovala?"
"Mockrát.
Například taková fanfiction je báječné cvičné hřiště. Po nějaké době získáš
odvahu z něj vyjít, a poslat někam do boje dokonce originální povídku."
"No Regi! To
jako že mě jednou ouplně vopustíš!?"
"V žádném
případě. K fanfiction a drabblátkům s tebou se budu vždycky ráda vracet. Tak
jako domů."